Willi Belger Cup

W piątek 20 stycznia o godzinie 10:00 ponad 40 osobowa ekipa Budowlanego Klubu Sportowego Bydgoszcz ruszyła do podberlińskiej miejscowości Grossziethen. Do udziału w dwóch Turniejach zaproszeni zostali Seniorzy oraz Żacy - 2009. W Niemczech BKS zameldował się około godziny 18:00 w Hotelu Pana Williego Belgera - Haus Belger na wszystkich czekała już kolacja.

Po posiłku przyszła pora na zameldowanie się w pokojach, a o 20:30 wszyscy zasiedli przed telewizorami, gdzie swój mecz grał Bayern Monachium.

Sobota zapowiadała się bardzo ciekawie. Tuż po porannym śniadaniu o godzinie 9:00 w Hali w Grossziethen na parkiecie pojawili się Żacy czyli zespół U-8. Pierwszy mecz to niestety porażka z Rapide Wedding 1:0, drugi mecz to pokonanie zespołu Herthy Berlin 1:0, o wyjściu z grupy zadecydować miał 3 mecz z BFC Dynamo, BKS do półfinału premiowała tylko wygrana, rywalowi starczył remis. BKS ten mecz wygrał 2:0 i wyszedł z grupy z drugiego miejsca.

W półfinale na Budowlanych - podopiecznych Radosława Maruta oraz Tomasza Szuflity czekała już drużyna Stern Marienfelde. Spotkanie dla młodych zawodników BKS-u ułożyło się rewelacyjnie bo szybko objęli prowadzenie. Mieli sytuację na 2:0, ale niestety jej nie wykorzystali. Jak mówi piłkarskie przysłowie niewykorzystane sytuacje się mszczą i tak niestety było w tym przypadku, dwa błędy bydgoszczan wykorzystała drużyna Stern i wygrała ten mecz 2:1.

BKS zagrał więc mecz o 3 miejsce z grupowym rywalem Rapide Weeding i wygrał z Nimi 1:0 i to On stanął na najniższym stopniu podium.

MVP Turnieju został zawodnik BKS-u Bydgoszcz - Kamil Chmara.

O 14:00 rozpoczęło się otwarcie Turnieju Seniorów. Do Niemiec niestety nie dotarła drużyna z Mongolii.

Organizator więc musiał na szybko szukać 8 drużyny. BKS Bydgoszcz przez fazę grupową przeszedł jak burza. Wygrał 3 mecze z SG Grosszitehen II - 5:0, z SV Strern Britz 2:1 oraz BSG BVG II - 8:0. 3 mecze bilans bramkowy 15:1. W półfinale na bydgoszczan czekał stary dobry znajomy drużyna VfB Concordii Britz. BKS z tym zespołem spotyka się od 3 lat i za każdym razem wychodzi z tego pojedynku zwycięsko, "żółci" chcieli tym razem pokazać BKS-owi kto jest lepszy. Mecz dla nich ułożył się wyśmienicie bo po 3 minutach prowadzili 2:0. Podopieczni Zbigniewa Sieradzkiego przysnęli na początku meczu, i później musieli odrabiać straty na 3 minuty przed końcem meczu bramkę kontaktową zdobył Paweł Dudzik, a na 1,5 minuty w sytuacji sam na sam z bramkarzem, był ciągnięty za koszulkę. Sędzia podyktował rzut wolny i wyrzucił rywala na 2 minuty. Oznaczało to, że BKS będzie grał do końca meczu z przewagą jednego zawodnika. Grał cierpliwie i na 30 sekund przed końcem meczu wyrównał. Wiadomo było, że o wejściu do finału zadecydują rzuty karne.

W serii "11, a na Hali "7" lepsi okazali się bydgoszczanie, jeden strzał rywala powędrował wysoko nad poprzeczką. BKS wygrał 5:4 w karnych i awansował do ostatniego meczu w Turnieju.

W Finale rywalem BKS-u był zespół gospodarzy SG Grossziethen - Schwarz. Jedna i druga drużyna nie chciała się zbytnio otworzyć, żeby nie popełnić błędu i później gonić wynik. BKS wyczekał rywala najdłużej jak mógł i na 40 sekund przed końcem meczu zadał decydujący cios. Paweł Dudzik strzałem po dalszym rogu pokonał bramkarza gospodarzy. BKS już się cieszył z wygranej, ale mimo końcowej syreny sędzia dwukrotnie doliczał do końcowego gwizdka pierw 5 sekund później 9. Było nerwowo, ale bydgoszczanie wytrzymali presję i sięgnęli po zwycięstwo 3 raz z rzędu i Puchar Przechodni Willi Belger Cup mają już na własność.

Najlepszym Bramkarzem Turnieju został Adam Zalewski.

W niedziele po śniadaniu wszyscy udaliśmy się do Berlina, gdzie zobaczyliśmy Bramę Branderburską oraz Stadion Olimpijski. Wszyscy w dobrych humorach, ale mocno zmęczeni ruszyliśmy do Polski.

W Turnieju udział wzięli:

Seniorzy: Adam Zalewski, Szymon Dusza, Sebastian Włodarczyk, Mateusz Leśny, Michał Kostkowski, Maciej Sieradzki, Szymon Pobutkiewicz, Kacper Marks, Mikołaj Dąbek, Kamil Muszyński, Paweł Dudzik.

Trener: Zbigniew Sieradzki
Kierownik: Paweł Smoliński

Żacy: Aleksander Wiśniewski, Kamil Chmara, Makary Marut, Bartosz Syka, Artur Nadolski, Aureliusz Szymaniak, Dominik Cholewczyński, Ignacy Jendrzejczak.

Trener: Radosław Marut
II Trener: Tomasz Szuflita